Děti a psi očima zkušeného trenéra Adama Holeksy

Minule jsme vám přinesli článek o možném riziku napadení dítěte psem z mého pohledu instruktora první pomoci. Jak se dívají na soužití dětí a psů zkušení kynologové?

Zeptali jsme se Adama Holeksy, který se více než 10 let věnuje výcviku psů i jejich majitelů. Dříve působil také jako psovod v záchranné brigádě kynologů Česká republika.  Později pracoval jako trenér asistenčních a vodicích psů pro nevidomé, kde získal mnoho cenných zkušeností s výcvikem psů. V současné době se zaměřuje hlavně na výcvik poslušnosti a řešení problémového chování psů.

Jsou psi pro děti nebezpeční?

Ve všeobecnosti nejsou psi sami o sobě nebezpeční, samozřejmě se může stát, že dojde k pokousání člověka psem, ale vždy je potřeba za takovým pochybením hledat člověka, nikoliv vinit zvíře.

Jsou nějaká plemena pro děti nebezpečnější?

Nerozděloval bych určitě plemena na ta, která mají a nemají ráda děti. Ale pokud už k útoku psa na dítě dojde, pak intenzita útoku je přímo úměrná velikosti a síle psa. Tzn., např., že jiný následek útoku na dítě bude mít útok čivavy , nežli německého ovčáka.

Děti a psi očima zkušeného trenéra Adama Holeksy

Jaký máte názor na soužití dětí a psů v jedné domácnosti?

Děti žijící v domácnosti se psem se většinou umí chovat ke psům lépe, nežli děti, které se se psem nesetkávají denně. Většinou berou psa, jako dalšího člena rodiny a od rodičů mají vzor, jak se ke psu chovat. Ze zkušeností vím, že děti vyrůstající se psy jsou méně náchylné na alergie.

Jak by se měly děti/maminky chovat v blízkosti psa, aby předešly napadení?

Pokud vidím většího psa, který se pohybuje navolno bez majitele, tak je lepší se mu určitě vyhnout, ať mám nebo nemám dítě, abych eliminoval nebezpečí útoku. Pokud už ke kontaktu se psem dojde, pak určitě nepanikařit, nemáchat rukama a nesnažit se psa odhánět nebo na něj dokonce útočit.

Adame, moc Vám děkujeme za rozhovor a přejeme Vám spoustu vycvičených páníčků.

Máte doma děti i psi? Jaké máte zkušenosti s jejich soužitím? Podělte se s námi do komentářů.

Komentáře