Nejčastější chyby při použití dětské autosedačky

Asi správně tušíte, že tělíčko dítěte zvládá přetížení při nárazu mnohem hůře, než tělo dospělých, a tak je potřeba mu pomoct bezpečnou autosedačkou. I když koupíte ale nejbezpečnější sedačku na trhu, pořád nemusí být dítě v bezpečí.

Americká NHTSA (oddělení ministerstva dopravy zabývající se bezpečností) vede statistiku, že 3 ze 4 dětí nejsou v autě usazené bezpečně. Podle českých průzkůmů (od prodejců autosedaček) 80% rodičů upevňuje autosedačky špatně. I když je to nejspíš marketingové číslo pro zvýšení prodejů sedaček s určitým typem uchycení, viděl jsem už všelijak vykoumané upevnění a nepřijde mi tak toto číslo přehnané.

Jaké jsou tedy nejčastější chyby při pořízení a používání dětské sedačky?

(Teď nebereme v úvahu to, že by sedačka nebyla použita vůbec)

  1. Nákup sedačky, která není bezpečná. Vždycky nejde jen o cenu, tedy drahá neznamená vždy bezpečná a naopak. Před nákupem doporučuji sledovat testy bezpečnosti. (Sedačky 0-13 kgSedačky 9-25 kgSedačky 9-36 kgSedačky 15-36 kg)
  2. Sedačka neodpovídá velikosti dítětě. Děti rostou. A s nimi musí růst i sedačka. A ještě větší chybou je, koupit dopředu velkou sedačku, protože do ní dítě doroste. Sedačka a dítě MUSÍ růst společně.
  3. Sedačka je v autě špatně připevněna. Jsou typy sedaček, které je jednoduché přidělat a není na tom moc, co zkazit (uchycení Isofix – ale musíte na něj mít vybavené auto) a jsou sedačky, kde jde uchycení zkazit snadno, pokud přesně nedodržujete návod od výrobce a pás neprotáhnete místy, kudy má správně vést.
  4. Dítě je v sedačce špatně připevněné. Když si dítě stěžuje, že má pás moc utažený, většinou přichází na řadu kompromis mezi pohodlím a bezpečností. Dítě musí být v sedačce pevně přivázané, aby ho správně chránila.
  5. Z předchozího bodu vyplývá další – dítě by nemělo být v autosedačce nabalené ve svetrech a zimní bundě, které se při nárazu zmáčknou a dítě bude volně “poletovat”. Raději bundu sundejte a potom ji dejte přes dítě, které je v tu chvíli pevně uvázané.
  6. Hlavně u sedaček, které používají bezpečnostní pás z auta, je potřeba zkontrolovat, že je dobře vedený a má ho dítě přes rameno, ne kolem krku.
  7. A bonusový bod – pokud máte v autě sedačku, do které se dítě připoutává bezpečnostním pásem z auta, připoutávejte sedačku, i když v ní dítě nevezete. Při nárazu by volná sedačka totiž vylítla a ostatní pasažéři by vám určitě nepoděkovali.

Shrnutí: Co je tedy správně?

Autosedačku vybírejte nejen podle toho, jak vypadá, kolik stojí, ale podle výsledků bezpečnostních testů. Počítejte i s tím, v jakých autech ji budete používat a podle toho volte způsob uchycení (dítě může vozit i babička/prababička/teta ve svém bouráku z minulého století – bude kam přidělat sedačku?). Sedačku vybírejte podle velikosti dítěte a vždycky ji upevněte podle návodu – většinou je obrázkový přímo na sedačce. Dítě v sedačce musí být pevně připoutané.

Na závěr jsem pro Vás vyslídil video, které ukazuje nejčastější chyby připevnění sedaček pro nejmenší děti do jednoho roku (u které se dělá nejvíce chyb ve správném připevnění).

Jaké máte zkušenosti s autosedačkami? Viděli jste u někoho obzvlášť komický (nebo spíš hrůzostrašný) způsob připevnění? Podělte se s námi do komentářů.

Komentáře