První pomoc na cestách Ládi a Káti kolem světa

Cesta kolem světa

Minule jsme vám přinesli článek o první pomoci na cestách z mého pohledu instruktora první pomoci. Jak se dívají na první pomoc zkušení cestovatelé?

Vyzpovídali jsme Láďu a Káťu, dva úplně normálně nenormální lidi, kteří mají rádi cestování na všechny způsoby a do všech koutů světa. Naposledy podnikli takový větší výlet a za víc jak dva roky objeli ve Škodě Octavia celou zeměkouli. Za 777 dní navštívili 50 států na 5 kontinentech a ujeli přes 127 tisíc km.

Co vás baví na cestování a jakým způsobem nejraději cestujete?

Na cestování nás toho baví spousta. Poznávání nových míst, lidí, kultur, ochutnávání tradičních pokrmů, historie, ale také přírodní krásy, fauna a flóra. Většinou jsou to místa, která známe z fotek a chceme vidět na vlastní oči.
Cestujeme všemi způsoby. Na lehko, s krosnou na zádech, vlakem, letadlem, ale nejčastěji autem. Auto totiž dává neskutečnou možnost určovat si sám trasu, organizovat čas a rozhodovat kdy a kam zamířím.

Jaké jsou vaše nejzajímavější navštívené destinace?

To je otázka s čím to porovnávat a podle čeho soudit. Nám se líbí všude a všude si umíme najít něco, co je pro nás zajímavé. Někde jsou to památky, jinde to jak to tam funguje a nebo jak tam vaří ;o)
V každém případě hodně zajímavá je určitě Afrika. Je to obrovský kontinent, plný mnoha kontrastů.

Cesta kolem světa

Jak probíhá vaše zdravotnická příprava před delší cestou?

Základem každé cesty mimo Evropu je samozřejmě očkování. Takže my si dnes už jen hlídáme, aby nám u něčeho neskončila účinnost. Nejzákladnější je žloutenka, břišní tyfus a samozřejmě tetanus.
Potom to vždy řešíme podle konkrétní destinace. Někdy je totiž povinnost být proti něčemu očkován a rozhodně se nevyplatí to podceňovat.
Jinak to ale nějak moc nepřeháníme. Základem naší lékárničky jsou léky hlavně proti střevním potížím, nějaké náplasti a klasika v podobě aspirinu a paralenu. Všechno ostatní se totiž dá pořídit na místě a mnohdy s lepší účinností.

Museli jste na cestách řešit nějaké zdravotní komplikace?

Občas ano, ale nikdy to naštěstí nepřineslo žádné větší komplikace. Takže rozbitá hlava (Láďa) to vydržela i bez šití, stejně jako rozseklá holeň (Kačka). Na holeň jsme použili slivovici jako desinfekci a zbyla jenom jizva.
Občasné střevní potíže jsou pak brány jako určitá cestovatelská samozřejmost, folklór či daň za to, že ochutnáváme všechno a všude.

Jaký máte názor na cestování s dětmi?

Ještě děti nemáme, takže to asi nebude zcela objektivní, ale myslíme si, že to není až tak zásadní problém jak se neustále tvrdí. Určitě musí být člověk obezřetnější a brát více ohledy, ale cestování s dětmi je možné.

Kam se chystáte příště?

To je tajné ;o) Jedno je ale jisté, určitě zase brzy někam vyrazíme. Zprvu asi jen něco menšího, ale v hlavě se rodí také o poznání větší plány.

Cesta kolem světa

Láďo, Káťo, děkujeme za parádní rozhovor a těšíme se, až zase vyrazíte a budeme moct sledovat novinky na vašem Facebooku.

A co vy? Byli jste také v nějaké neobvyklé zemi, kam se na dovolenou  běžně nejezdí? Dejte vědět do komentářů, rádi se o vás dozvíme víc.

Komentáře