První pomoc na cestách Elišky s batohem

Minule jsme vám přinesli článek o první pomoci na cestách z mého pohledu instruktora první pomoci. Jak se dívají na první pomoc zkušení cestovatelé?

Přinášíme vám rozhovor s Eliškou Beneš, holkou, co si jednou sbalila batoh a drandila 3 měsíce po USA při full time práci přes Internet. Po pár týdnech v Česku se vydala do USA zas, ale tentokrát ji to zaválo až na Hawaii, do Austrálie, na Zéland, zase do Austrálie, na Bali a do Evropy se vrátila po 5 měsících z druhé strany. Nikdy neměla pořádný plán, párkrát si sáhla na dno, ale posbírala po světě i kupu odvahy, stala se mistryní v hledání WiFi (a zásuvek) na práci a život doma si pak přeskládala podle svého.

Proč tě cestování baví?

Na cestování mě baví, že se člověk snadno otrká a nabere zkušenosti i sebevědomí. Také během cest vznikají intenzivní, i když krátká, přátelství, člověk leccos vidí a denně si rozšiřuje svoje obzory a toleranci k jinakosti.

Jaké jsou tvé nejzajímavější navštívené destinace?

V minulém roce určitě Hawaii, Nový Zéland, Austrálie, Bali, naskok Thajsko. Nejradši to mám v Kalifornii, v New Yorku jsem už skoro jako doma. Největší pohodu jsem zažila na jihu Austrálie.

Co pro tebe cestování znamená?

Obrovskou svobodu, šanci vyrůst, být hodně sama se sebou, srovnat si život, vidět kus světa, poznat nové lidi. Žít tak nějak víc naplno a za sebe.

První pomoc na cestách Elišky s batohem

Připravuješ se na každou destinaci jinak?

Spíš s každou velkou cestou zpřesňuji svou přípravu: balím méně a méně věcí, protože už vím, že toho moc nepotřebuji. Z 9kg batohu se stal 7kg (cesta kolem světa) a teď už 5kg (Peru). Nic si předem nestuduju, nedělám itineráře, nečtu průvodce. Prostě jdu vždy ven a ono mě to někam zavede.

Jak probíhá tvá zdravotnická příprava před delší cestou?

Co se týče zdraví a bezpečí, tak mám za sebou kurz první pomoci i sebeobrany. Dříve jsem vozila sáček s různými léky a kapsičku na klíčích s rouškou a rukavicemi. Teď už jen tu kapsičku. Věřím, že běžné nemoci vyřeší odpočinek, zdravé jídlo a hezky se o sebe starat. Obecně mám v pořádku všechna očkování, pravidelně chodím k zubaři apod., abych v cizině k lékaři nemusela.

Musela jsi na cestách řešit nějaké zdravotní komplikace?

Nemocná už jsem byla, ale nechtělo se mi platit třeba 5 000 Kč za návštěvu lékaře na Zélandu (i když jsem byla pojištěná a peníze bych později dostala zpět). Běžné nemoci (jako nachlazení) jsem řešila spánkem, ovocem, čajem a zvolněním. Úraz na cestách se mi ještě, naštěstí, nestal.

Jaký máš názor na cestování s dětmi? 

Určitě to jde a určitě nás to čeká. Přítele (za 3 týdny manžela) jsem, troufám si říct, nadchla pro cestování po světě a oba chceme cestovat i s dětmi. Bude potřeba cestovat trochu jinak než s 5kg batohem a spaním po letištích, možná to bude dražší, ale věřím, že to dětem dá víc, než sledování televize, nebo to dobře doplní školu. Často si říkám, že mě například dějepis měli učit výlety po hradech a muzeích. 🙂

Připravuješ se nějak i na poskytování první pomoci dětem?

Není to pro mě teď aktuální. První pomoc bych si troufla poskytnout dospělému i dítěti. Až budeme mít prťata, zaměřím se na to třeba víc.

Kam se chystáš příště?

S přítelem jsme byli loni v listopadu v Peru a tak mi chybí už jen jeden kontinent – Afrika. Snad to letos vyjde! 🙂

První pomoc na cestách Elišky s batohem

Eli, děkujeme za úžasný a motivační rozhovor a držíme palce při dobívání posledního kontinentu.

A co vy? Byli jste také v nějaké neobvyklé zemi, kam se na dovolenou  běžně nejezdí? Dejte vědět do komentářů, rádi se o vás dozvíme víc.

Komentáře