První pomoc na cestách Tomáše Mačugy

Minule jsme vám přinesli článek o první pomoci na cestách z mého pohledu instruktora první pomoci. Jak se dívají na první pomoc zkušení cestovatelé?

Přinášíme vám rozhovor s Tomem Mačugou, cestovatelem se slabostí pro jihovýchodní Asii. Na jeho cestách po Indii poznal jak kulturu měst, tak i odlehlost horských oblastí Ladakhu. Cestování mu pomáhá uvědomit si, jak málo stačí člověku ke spokojenosti a jak rád je za svůj domov v klidném středu Evropy.

Jakým způsobem nejraději cestuješ?

Cestuju nejraději low-cost baťůžkářským způsobem a v menším počtu lidí… čím menší skupinka, tím autentičtější zážitky.

Jaké jsou tvé nejzajímavější navštívené destinace?

Aktuálně stále vede Indie, ale letos je v plánu Irán, který asi bude minimálně stejně silný.

Co pro tebe cestování znamená?

Cestování pro mě znamená zejména výzvu a možnosti v podobě kontaktu s ostatními cestovateli i místními. Je to úžasný způsob, jak nahlédnout mimo vlastní ohraničenou realitu.

První pomoc na cestách Tomáše Mačugy

Připravuješ se na každou destinaci jinak?

Většinou je připrava podobná … něco si zjistit o zvyklostech, prostudovat itineráře cestovek a žebříčky na TripAdvisoru. Podle toho už pak sestavím vlastní plán a ten stejně nakonec dodržím spíše rámcově.

Jak probíhá tvá zdravotnická příprava před delší cestou?

Díky mojí srdcovce, průvodcování v horách, mám za sebou řádku zážitkových kurzů první pomoct… ZDrSEM, 1. pomoc při autonehodě od Soruda, TCCC, Zimní kurz od PrPOMu. Každý z kurzů přinesl něco a u první pomoci platí, že kurzů není nikdy dost. Na pustou teorii si nikdo při průseru nevzpomene, ale pokud má zážitkem něco hluboko pod kůží, správně reakce naskakují automaticky. Samozřejmě v návaznosti na kurzy je dobré si sestavit vlastní lékarničku, se kterou bude člověk umět tu první pomoc podat.

Musel jsi na cestách řešit nějaké zdravotní komplikace?

Zatím kromě úpornějšího průjmu, ne. Měl jsem u sebe podezření na výškovou nemoc nebo zápal plic v horách, ale sestoupání do nižších výšek vše vyřešilo, takže se asi jenom jednalo o lehčí výškovku.

Jaký máš názor na cestování s dětmi? 

Potomka jsem si ještě nepořídil, takže názor čistě nepoučeného laika… určitě se cestovat s dětmi dá, jenom je potřeba nějakou chvíli počkat, kvůli vývoji imunity a taky volit náročnost s ohledem na caparta. Ale tento aspekt cestování teprve budu objevovat.

Připravuješ se nějak i na poskytování první pomoci dětem?

Zatím klasicky ze zážitkových kurzů, ale potřeboval bych to určitě občerstvit.

Kam se chystáš příště?

Nejbližším výletem je Austrálie, trochu batůžkářsky, ale ne zase tak moc. Je to spíš výlet za rodinkou. A pak později ten Irán, uvidíme jak to bude s dovolenou.

První pomoc na cestách Tomáše Mačugy

Děkujeme Tomovi za skvělý rozhovor a přejeme spoustu bezpečně ujitých kilometrů.

A co vy? Byli jste také v nějaké neobvyklé zemi, kam se na dovolenou  běžně nejezdí? Dejte vědět do komentářů, rádi se o vás dozvíme víc.

Komentáře