První pomoc na cestách

Nedávno jsem byl požádán o zpětnou vazbu na výbavu pro první pomoc na cestovatelskou expedici pěšky ze Španělska do Afriky.

Nedalo mi to a sepsal jsem komplexní pojetí cestovatelské zdravotní přípravy, která nespočívá jen v nákupu lékárničky, jak si většina lidí myslí.

Čas dovolených je tady za pár měsíců a tak pro cestování je třeba se předem připravit na řešení možných zdravotních komplikací.

V civilizaci je dostupná zdravotní péče nonstop a s dojezdovým časem záchranky kolem 6 minut. Při cestování v zahraničí s tímhle komfortem nelze počítat.

A to i v případě, že plánujete vyjet k moři, kde se budete 14 dní opalovat na pláži.

Je tak potřeba se připravovat nejen na První pomoc – řešení prů*erů, ale i na prevenci – zvláště osobní ochranu, nejen před úrazy, ale i zdravotními komplikacemi typu infekce apod.

Samotná první pomoc se dále dělí na řešení Akutních stavů, které musíte řešit okamžitě – nepočkají ani do příjezdu záchranky (a zvlášť mimo civilizaci, kde ta doba může být mnohonásobně delší) a na řešení bolístek, na které se neumírá, ale dokážou znepříjemnit den, když se neřeší.

Poslední část, kterou je dobré řešit, jsou samotné léky (z důvodu možné nedostupnosti lékáren na cestách).

Vědecký přístup při balení lékárničky

Zdravotnická příprava tak není jen o vybavení v lékárničce, ale skládá se z těchto bodů:

A) Osobní ochrana

Očkování

Naprostý základ je očkování proti Tetanu. Celé ho proplácí pojišťovna a má účinnost 15 let. (očkovalo se cca v 14-15 letech, další by tedy mělo být v 29-30 letech, informace o termínu očkování má váš praktický lékař)

Další očkování vybírejte podle zemí, kam budete cestovat a podle očekávaného zázemí. Tzn. pokud budete jen v turistických oblastech, v hotelech, je riziko minimální. Pokud budete cestovat s batohem mimo civilizaci, spát pod širákem, jsou rizika mnohem větší..

Doporučuju ověřit, jaká očkování jsou povinná/doporučená do zemí, kam se chystáte.

Alergie

Doporučuju také ověřit/zjistit alergie všech členů expedice.

Nejběžnější jsou alergie na pyly, které neohrozí na životě, ale můžou cestování znepříjemnit, pokud na ně nemáte vhodné léky na tlumení příznaků.

Nebezpečnější jsou alergie na vosí/včelí bodnutíalergie na jídlo (např. ořechy). Tyto alergie už můžou mít za následek smrt, pokud se včas nepodají léky a neposkytne lékařská pomoc.

Vyšetření na možné alergie vám provedou na jakékoliv Alergologii.

Ochranné pomůcky

Pokud budete poskytovat první pomoc komukoliv cizímu, je třeba počítat hlavně s vlastní ochranou. Tzn. nasadit si ochranné rukavice, než na někoho sáhnu, případně použít resuscitační roušku při oživování.

V neposlední řadě silně doporučuju používat antikoncepci (jak prášky, tak kondomy) koupené v Čechách – v zahraničí mají úplně jiné normy při testování a „děravé“ kondomy se bez problémů dostanou do prodeje..

Dále je dobré dávat si pozor na kvalitu pitné vody – ve Španělsku by to neměl být problém, ale jestli se chystáte dál, třeba do Afriky, tak je to víc než na místě. Měli byste se vyhnout vodě z kohoutků (zase – jiné normy – do vody se tak dostane mnohem víc, než je povolené v Čechách), tedy jen balenou. Pokud budete pít vodu z přírody, nezapomeňte na dezinfekční tablety.

Vhodné je taky používání repelentu, nejen, že je hmyz otravný, ale může přenášet i závažné infekce.

A poslední v této kategorii je desinfekční gel na ruce, zvlášť v přírodě bez stálého přístupu k tekoucí vodě a mýdlu je k nezaplacení, najde využití ale i ve městě – hlavně před jídlem. Pořídit se dá za pár desítek korun v každé drogerii.

Volání o pomoc

Před vycestováním do zahraničí je třeba si zjistit, jaká používat tísňová čísla, a hlavně které tísňové linky dokážou komunikovat ve stejném jazyce jako vy. Tyto čísla pak všem členům uložit do mobilů.

Ve Španělsku a dalších zemích EU je hlavní číslo, které tě bude zajímat 112 – Emergency. Sedí tam jazykově proškolený operátoři, takže se vždycky domluvíte anglicky.

Pokud cestujete dál do Afriky, nebo do zemí mimo EU, je třeba si zjistit čísla pro konkrétní státy.

Také si pro dané státy doporučuju vyhledat, zda tam žijí nějaká jedovatá zvířata – např. pavouci, hadi, a pokud se budete pohybovat/spát/jíst v přírodě, tak i jedovaté rostliny.

Při jakékoliv otravě nebo uštknutí/pokousání doporučuju volat také na českou Toxikologickou informační linku +420 224 919 293

Cestovní pojištění

Jedna z posledních věcí před odjezdem, kterou je dobré zařídit, je cestovní pojištění pro všechny členy expedice/dovolené.

Některé banky poskytují k vedení účtu/platební kartě cestovní pojištění, je tedy dobré zjistit, zda to vaše také má, nebo musíte řešit pojištění zvlášť.

Pokud se vydáváte na další dobu, nebo vyrážíte vícekrát do roka, zvažte také možnost dlouhodobého pojištění, které se platí formou předplatného na měsíční bázi, než klasické cestovní pojištění počítané po dnech – na delší cesty se opravdu vyplatí.

Jestli se chystáte jet autem, zkontrolujte si také možnosti pojištění a asistenčních služeb vaší pojišťovny v zahraničí – a to nejen v cílové zemi, ale i v zemích, přes které pojedete.

U samotného pojištění je spousta variant od připoještění při různých sportovních aktavitách, přes pojištění ztráty zavazadel, pojištění odpovědnosti za škody až po pojištění storna letu. Zvažte, co Vám nejvíce hrozí a zda vám stačí základ – pojištění léčebných výloh, nebo budete přichystaní i na další nepříjemnosti a nenecháte si jentak zkazit dovolenou.

Pojištění můžete najít u spousty institucí a pokud nemáte žádnou oblíbenou, zkuste některý z cenových srovnávačů pojištěný. Nejlepší zkušenosti mám s tímto: https://www.epojisteni.cz/cestovni-pojisteni/

B) První pomoc – akutní stavy

Akutní jsou stavy, které nepočkají na příjezd záchranky. Bez okamžitého ošetření můžou během pár minut skončit smrtí. Nejsou tak časté, ale jsou jednoznačně nejnebezpečnější a tak je třeba mít správné vybavení, a protože jde často o vteřiny, tak s ním hlavně umět zacházet, tj. projít kurzem první pomoci, kde se s vybavením naučíte zacházet.

Spadá sem Masivní krvácení a Bezvědomí (a to jak varianta, kdy člověk nedýchá, tak i když ještě dýchá)

Vybavení:

Must-have / osobní lékárnička každého člena expedice:

Should-have / centrální lékárnička (lze osekat)

První pomoc se dává lépe se správným vybavením

C) Ošetřovatelství

Sem spadají bebíčka, u kterých se nic moc nestane, když je nebudete řešit, ale můžou zkazit den. Vybavení pro jejich řešení se tak tedy dá nejsnáze osekat, je to o následném komfortu cestování a o dostupnosti lékařské péče (tj. čím míň dostupná, tím víc toho musíte mít s sebou)

Vybavení:

Must-have / osobní lékárnička každého člena expedice:

 • náplast, cena cca 50 Kč/krabička, 3ks (doporučuju voděodolnou a předem vyzkoušet, jak drží)

Should-have / centrální lékárnička (lze osekat)

D) Léky

Poslední část vybavení – léky – jsou na použití při první pomoci jen v případě (předem známých) stavů, které je vyžadují – např. alergie, astma, cukrovka..

Jinak jsou prášky hlavně na zmírnění/zkrácení nepříjemných stavů..

Vybavení:

Kritické (podle stavu jednotlivých členů expedice):

 • EpiPen (Epinefrin/adrenalin)- šok při akutních alergiích
 • Prednison – akutní alergie
 • Širokospektrální antibiotka (např. Augmentin) – infekce při jakémkoliv otevřeném poranění (bez možnosti rychlého lékařského ošetření)
 • Berodual – astmatický záchvat

Běžné léky:

 • Paralen/Panadol – na běžnou bolest/horečku
 • Ataralgin – na silnější bolest hlavy
 • Endiaron – na infekční průjem
 • Živočišné uhlí (např. Carbosorb) – na průjem a při otravách
 • Zyrtec – alergie (např. na pyl)
 • Fenistil – místní alergie (např. po bodnutí hmyzem, požahání rostlinou)
 • Mucosolvan – na kašel
 • Strepsils – škrábání/bolest v krku
 • Panthenol – zmírnění následků spálení sluncem
 • Kinedryl – nevolnost z cestování
 • Kulíšek – rehydratační roztok
 • Kofeinové tablety – zmírnění bolestí hlavy, krátkodobé zvýšení pozornosti
 • Brusinkové tablety – záněty močových cest (hlavně pro ženy)
 • Hroznový cukr – zvýšení hladiny cukru pro diabetiky, krátkodobé zvýšení energie
 • Vitamin B-Komplex – posilování imunitního systému, ve velkých dávkách repelent

Další vybavení je třeba volit s ohledem na jednotlivé členy a jejich zdravotní stav a také na úroveň jejich zdravotnických dovedností – čím více znalostí a zkušeností s poskytováním první pomoci máte, tím méně vybavení potřebujete a dokážete lépe improvizovat s tím, co najdete, i když to k tomu nebylo původně určené.

E) Vzdělávání

Pokud se chystáte cestovat s dětmi, je třeba se vzdělat i v této oblasti – první pomoc pro děti se liší od dospělých, a liší se také různé postupy pro různě staré děti.

Také nezapomínejte na to, že většině úrazů se dá předejít – nestávají se náhodou, ale vždy jim předchází nějaká riziková situace.

Pokud se chcete dozvědět více o rozpoznávání a předcházení rizik i specifikách první pomoci pro děti, mrkněte na můj kurz Prevence a řešení úrazů dětí.

Projít kurzem první pomoci doporučuji všem členům (i děti, od cca 10 let jsou schopni provést život zachraňující úkony naprosto přesně). Z vlastní zkušenosti vím, že nestačí, pokud se v první pomoci vyzná jen jeden člen expedice – pokud bude právě on zraněn, není nikdo další, kdo by mu pomohl a tím pádem ani nikomu dalšímu.

A jak koukají na první pomoc zkušení cestovatelé? Zeptali jsme se za vás:

 1. Rozhovor s Tomášem Mačugou, který (mimo jiné) procestoval Indii.
 2. Rozhovor s Eliškou Novákovou, která s batohem objela svět.
 3. Rozhovor s Nikolou Dóžovou, která obeplouvá Evropu na kajaku.
 4. Rozhovor s Bárou Pečeňovou, která procestovala 30 zemí.

Nevíte si rady, co si sbalit nebo co přesně zařídit? Nechte nám vzkaz v komentářích! Také se s námi podělte, kam se letos chystáte.

Vlasta

Komentáře