Rýma a nachlazení u dětí

Trápí vás nebo vaše děťátko rýma a nachlazení? Co dělat? Jaké léky na rýmu si vzít, na které rovnou zapomenout?

V tomto podcastu se dozvíte odpovědi na tyto otázky. Nemáte zrovna čas? Stáhněte si ho jako mp3ku a pusťte si ho během dne.
Zde si shrneme obsah podcastu – vypíšeme jen základní body, bez vysvětlení, proč to tak je – to najdete v nahrávce (nahrávku pustíte nahoře, na začátku článku, nebo na iTunes).

Co je rýma?

Infekční nemoc způsobená viry – způsobuje ji přes 200 různých virů, neexistuje proti ní očkování. Trvá průměrně 7 dní a projevuje se otokem nosní sliznice, slzením, zhoršeným dýcháním, ucpáním nosu, a nebo naopak vám z nosu teče.

Jak rýmě předcházet?

Základem je posilování imunitního systému. Vhodné jídlo je tedy ovoce a zelenina – jahody, pomeranče, mrkev, zelené fazolky, rajčata, brokolice, česnek a cibule. Z doplňků stravy třeba Celaskon. Důležitý je dostatek spánku, dostatek pohybu venku a základní hygienické návyky. Rýma se šíří vzduchem i dotykem.

Jak s rýmou bojovat?

Hodně pijte, na uvolnění nosu používejte páru – ve vaně, z horkého čaje, vývaru, nebo si uvařte vodu s mořskou solí v hrnci a inhalujte ji.

Stejně jako při prevenci dbejte na dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny.

Jak je to s léky na rýmu?

Na snížení otoku dutin a uvolnění ucpaného nosu velmi dobře fungují nosní spreje (Nasivin, Sanorin), ale jsou velmi návykové. Nepřekračujte povolené dávky a při použití u malých dětí se raději poraďte s doktorem.

Kdy jít s rýmou k doktorovi?

Při zbarvení hlenů do žluta nebo do zelena, při zvýšení teploty, bolestech hlavy nebo uší. A také, když rýma nezmizí do 2 týdnů.

Komentáře