Záchranka – Konec hry na schovku při volání 155

Aplikace Záchranka

Při vážném úrazu, kdy je třeba volat záchranku, hraje svou roli stres. A pokud se úraz stal Vašemu dítěti, je ten stres obrovský. Potom se zdá jako nadlidský úkol přesně popsat, kde se nacházíte. A zvlášť, pokud nejste doma, kde adresu znáte zpaměti, může zjišťování přesné polohy hodně zpomalit příjezd pomoci.

V dnešní době, kdy máme v mobilu aplikace na to, abychom věděli, že bychom se měli napít, aplikace vydávající zvuk holícího strojku nebo tvářící se jako zapalovač, tak někdo zapojil i hlavu a vznikla aplikace Záchranka, která ve vašich nejhorších chvílích obstará nejdůležitější informaci pro záchranáře – vaši přesnou polohu.

Jak to funguje?

Aplikace Záchranka používá GPS senzor ve vašem chytrém telefonu, zaměří Vaší přesnou polohu (ve městě ji kromě souřadnic doplní i adresou) a při tísňovém volání vaši polohu operátorovi odešle. Zatímco spolu mluvíte, objeví se mu tak v počítači na mapě, kde jste, a pomoc může vyrazit. I když se odešle vaše poloha, aplikace zároveň vytočí 155 a s operátorem si taky musíte promluvit. Pokud hovor ihned položíte a spoléháte jen na to, že se odeslala zpráva s vaší polohou, pomoci se nedočkáte.

Co to všechno umí?

Kromě nalezení a odeslání vaší přesné polohy si v aplikaci můžete zobrazit (a nechat se navigovat) k nejbližší pohotovosti, nonstop lékárně, zubařské pohotovosti nebo defibrilátoru. Můžete si také zopáknout postupy první pomoci. Na ty se doporučuji kouknout v klidu doma, a ne ve stresu, až je budete potřebovat. Taky si můžete do aplikace zadat vlastní zdravotní informace. Jestli máte problémy třeba se srdcem, na něco alergie a podobně. Kdybyste si potřebovali zavolat pomoc sami sobě, dost to usnadní.

Aplikace Záchranka umí vytočit tísňové linky i v okolních státech, ale zatím jim neumí odeslat vaší přesnou polohu v zahraničí.

Proč je to důležité?

Kde přesně se nacházíte je klíčová informace pro jakoukoliv pomoc, která za vámi má přijet. Pokud nejste zrovna doma, ale třeba na výletě, někdy se to dost těžko určuje. A ne vždy bude po ruce někdo místní, koho se zeptáte a adresu Vám řekne.

U stavů, kde rozhoduje každá minuta, je už velký rozdíl, jak dlouho z Vás operátor páčí, kde jste, protože „u Petry na zahradě“ na mapě nemá.

Při mojí praxi jako pohotovostní pracovník neziskovky pečující o seniory a tělesně postižené jsem aplikaci Záchranka použil v desítkách případů. Hovory byly o hodně rychlejší, když jsem jim jen potvrdil adresu, co jim přišla a nemusel  ji složitě hledat a popisovat. Dostat se do aplikace na úvodní obrazovce telefonu a zmáčknout velké tlačítko bylo také o dost rychlejší, než se dostat do seznamu nebo i na klávesnici a vyťukat číslo. A jak už víme, o rychlost jde především 🙂

Stáhnout aplikaci Záchranka: pro iPhonepro Android

Komentáře