Zvracení u dětí

Zvracení u dětí

Trápí vás nebo vaše děťátko zvracení? Co dělat? Jaké léky na zvracení brát? Co u zvracení jíst a na co rovnou zapomenout?

V tomto podcastu se dozvíte odpovědi na tyto otázky. Nemáte zrovna čas? Stáhněte si ho jako mp3ku a pusťte si ho během dne.
Zde si shrneme obsah podcastu – vypíšeme jen základní body, bez vysvětlení, proč to tak je – to najdete v nahrávce (nahrávku pustíte nahoře, na začátku článku, nebo na iTunes).

Co je zvracení?

Je to přirozená reakce organismu na něco nevhodného, co potřebuje z těla dostat, ať je to špatné jídlo nebo infekce. Také může být způsobeno centrálně – tedy od mozku – třeba při stresu, nebo při jízdě autem, vlakem, autobusem, letadlem.

Jaké je největší riziko při zvracení u dětí?

Zvracení provází rychlá ztráta tekutin, nejvíce hrozí dehydratace. Tekutiny je třeba začít ihned doplňovat ve formě rehydratačního roztoku (např. Kulíšek).

Dávkování Kulíšku je podle váhy. U dětí do 6kg váhy 1 sáček,  dětí do 10kg 2 sáčky, do 15kg 3 sáčky, do 20kg 4 sáčky, do 30kg 6 sáčků a nad 30kg až po dospělé 8 sáčků. Tato dávka se podává během 4 hodin. To jsou 2 čajové lžičky každých 5 minut. Nápoj je lepší podávat chlazený.

Velké riziko je také vdechnutí zvratků a dušení. To ohrozí život dítěte okamžitě, nestačí zavolat záchranku a čekat, až pomoc přijede. Projděte kurzem, kde se naučíte tuto vážnou situaci řešit.

Jak je to s jídlem při zvracení?

Je třeba začít jíst co nejdříve, aby se předešlo podvýživě. Jídlo ale nesmí střevo dráždit.

Co jíst při zvracení?

  • suchary, starší pečivo
  • rýži
  • banány
  • jablečné přesnídávky
  • později libové kuřecí maso, kuřecí vývar

Dieta při zvracení – jakému jídlu se vyhnout?

  • sladkému (nejen jídlu, ale i pití) – např. džusy, slazené čaje, sladkosti
  • tučnému – např. čokoláda, piškoty, ale i „dietní“ párky, šunky

Jaké léky na zvracení u dětí zvolit?

Nechte tělo se s tím vyrovnat – potřebuje něco dostat ven, a jakmile se toho zbaví, zvracení přestane.

Při cestování naopak prášky pomohou zvracení předcházet. Zkuste např. Kinedryl.

Kdy jít se zvracením k doktorovi?

Když nezjistíte zjevnou příčinu zvracení, dítě zvrací po každém jídle, zvrací déle než 1 den, nebo pokud jsou zvratky zbarvené žluto-zeleně.

Komentáře